Audit

Tänavu väheneb äriühingute hulk, kes peavad auditi tellima

Mart Nõmper
Autor:
insight featured image

Ammu oodatud seadusemuudatus on lõpuks tehtud: auditi ja ülevaatuse piirmäärad tõusevad 25%. See tähendab, et hulk ettevõtteid ja organisatsioone vabaneb auditi- või ülevaatuskohustusest. Ühtlasi muutusid raamatupidamise seaduses ettevõtja suuruse kriteeriumid, mis mõjutavad majandusaasta aruannete vormide, sh konsolideerimise lävendeid.   

Auditi ja ülevaatuse puhul kehtivad 25% võrra kõrgemad müügitulu ja bilansimahu piirmäärad raamatupidamise aastaaruannetele, mis koostatakse 1. jaanuaril 2024 ja hiljem alanud perioodide kohta. Töötajate arvu piirmäärad ei muutu.  

Audit on kohustuslik neile raamatupidamiskohustuslastele, kel on täidetud kolmest tingimusest kaks:

  • müügitulu üle 5 miljoni euro,
  • varade maht üle 2,5 miljoni euro,
  • töötajaid vähemalt 50.

 Audit on kohustuslik ka neile, kel on täidetud kolmest tingimusest üks:

  • müügitulu üle 15 miljoni euro,
  • varade maht üle 7,5 miljoni euro,
  • töötajaid vähemalt 180.

Ülevaatus on kohustuslik neile raamatupidamiskohustuslastele, kel on täidetud kolmest tingimusest kaks (ülevaatuse asemel võib alati tellida ka põhjalikuma audiitori töövõtu ehk auditi):

  • müügitulu 2 miljonit eurot,
  • varade maht 1 miljon eurot,
  • töötajaid vähemalt 24.

Ülevaatuse peavad teha laskma ka need, kel on täidetud kolmest tingimusest üks:

  • müügitulu 6 miljonit eurot,
  • varade maht 3 miljon eurot, 
  • töötajaid vähemalt 72.

Muutuvad ka sihtasutuste auditi ja ülevaatuse kriteeriumid, sh kehtivad karmimad nõuded avaliku sektori osalusega sihtasutustele. Kui avaliku sektori osalusega sihtasutuse tulu ja varad on alla ühe miljoni euro, peab tellima ülevaatuse, kui aga tulu või varad ulatuvad üle miljoni euro, peab tellima auditi. 

Teised sihtasutused, kellel on tulu ja vara alla miljoni, ei pea ülevaatust ega auditit tellima. Kui aga vara või tulu on üle miljoni, tuleb teha ülevaatus, ja kui saavutatakse ettevõtetele seatud auditi piirmäär (üks kolmest või kaks kolmest kriteeriumite alusel), tuleb tellida audit.

Testige ettevõtte auditikohustust

Uued ettevõtja suuruse kriteeriumid

Seadusemuudatuse tõttu kasvab oluliselt mikroettevõtjate hulk, sest nii varade kui ka tulu kriteeriume tõsteti märkimisväärselt. Seda muudatust võib pidada positiivseks, sest mida väiksemasse suuruskategooriasse ettevõte kuulub, seda väiksem on ka tema halduskoormus aruandluse koostamisel, sh kehtivad mitmesugused lihtsustused. 

Tõsteti ka keskmise ja suure ettevõtte suuruse kriteeriumeid, seega liigub üksjagu ettevõtteid nüüd väikeettevõtja kategooriasse. Väikeettevõtjal ei ole näiteks kohustust koostada täismahus konsolideeritud aruannet.

Mikroettevõtja – raamatupidamiskohustuslane, kelle aruandekuupäeva näitajatest kaks ei ületa järgmisi näitajaid: varad kokku 450 000 eurot, aruandeaasta tulu 900 000 eurot ja keskmine töötajate arv aruandeaasta jooksul 10 inimest.

Väikeettevõtja – raamatupidamiskohustuslane, kelle aruandekuupäeva näitajatest kaks ei ületa järgmisi näitajaid: varad kokku 7 500 000 eurot, aruandeaasta tulu 15 000 000 eurot ja keskmine töötajate arv aruandeaasta jooksul 50 inimest.

Keskmise suurusega ettevõtja – raamatupidamiskohustuslane, kelle aruandekuupäeva näitajatest kaks ei ületa järgmisi näitajaid: varad kokku 25 000 000 eurot, tulu 50 000 000 eurot ja keskmine töötajate arv aruandeaasta jooksul 250 inimest.

Suurettevõtja – raamatupidamiskohustuslane, kes ei ole mikroettevõtja, väikeettevõtja ega keskmise suurusega ettevõtja.