Pakendiaudit

Pakendiettevõtja, ole oma pakendiaruandluse auditeerimiseks valmis!

Tarmo Rahkama
Autor:
insight featured image
Artikli teemad

Aeg on kiirelt lennanud ja taas on kätte jõudmas aeg, kus pakendiettevõtjad peavad enne oma pakendiaruande esitamist kontrollima, kas neil on vaja aruanne ka auditeerida lasta.

Viimati oli pakendiaruande auditeerimise vajadus aktuaalsem 2020. aasta pakendiaruannetele ja mõneti ka 2021. aasta pakendiaruannetele, kuna lisandus kohustus finantsvõimekuse hindamiseks. Sellest, kas viimane auditeeritud pakendiaruanne on 2020. või 2021. aasta kohta, sõltub ka 2024. aasta pakendiaruande auditeerimise vajadus.  

Veel olulisem on see, et vahepealsel ajal oleks pakendiaruande koostamine jätkunud järjepidevalt kõiki ettevõtte spetsiifikast tulenevaid asjaolusid arvesse võttes. See annab suurema kindluse, et arvestus on kehtinud nõuetega kooskõlas ja arvestuses on kajastatud kõik pakendiliigid koos õigete andmetega. Eelkõige on eesmärk saada pakendiaruande auditeerimisel audiitori käest märkusteta arvamus, sest see toob järgmiseks kolmeks aastaks audiitorkontrollist vabastuse. 

Kõik algab korrektsest pakendiarvestusest

Seega on praegu paras aeg üle vaadata oma pakendiarvestus ja veenduda, et see on pakendiauditi jaoks valmis. Juhul, kui see seda veel ei ole, siis on vaja paika panna tegevuskava selle eesmärgi saavutamiseks. Kindlasti on oluline teada, kas turule toodud pakendimass ületab 20 tonni piirmäära, sest see toob kaasa pakendiauditi vajaduse. Samas juhul, kui pakendiaruande auditeerimise vajadust ei ole, võimaldab korrektselt koostatud pakendiarvestus operatiivsemalt ja kergema vaevaga teha ka pakendiaruande ning ühtlasi maandab riske, et mingeid pakendeid deklareeritakse liiga palju või ei deklareerita üldse. 

Olulised aspektid enne auditeerimist

Järgmisena annan mõned näpunäited, mida pakendiaruande auditeerimise jaoks üle vaadata.

  •  Kas pakendiarvestuses on toimunud muudatusi? Kui jah, siis on vaja need kirjalikult dokumenteerida ja veenduda, et pakendiarvestuses on muudatused arvesse võetud (nt raamatupidamistarkvaras, laoarvestuses, eraldi programmivälises arvestuses jne). Kasulik on juurutada rutiinid, mille käigus teatud aja tagant kontrollitakse turule toodud pakendite kajastamist raamatupidamistarkvaras või laoarvestuses, et olla kindel pakendiarvestusse kaasatud pakendite ajakohasuses (nt pole vahepeal muutunud pakendi tüüp, mass jne).
  • Eelnevalt kirjeldatud protsessi käigus tuleb kirjalikus dokumendis fikseerida pakendimaterjali mass ja kajastamismeetod, kuidas olid saadud pakendite kaaluandmed (kas kaaluti ise pakendatud kauba tarnijalt saadud alusel vms). Seda dokumenti peab vähemalt korra 12 kuu jooksul kontrollima, veendumaks, et kõik sisendid oleksid jätkuvalt asjakohased. Kontrollimise kohta peab olema ka tuvastatav jälg (dokumenteeritud enesekontrollisüsteem on allkirjastatud või uuesti kinnitatud). 
  • Millised on praegused tarneahelad? Eesmärk on veenduda, et Eestisse sisse ja siit välja tarnitavad kaubad oleksid pakendiarvestuses arvesse võetud. Juhul, kui pakendiarvestuse aluseks olevaid põhimõtteid regulaarselt ei kontrollita, siis võib see tekitada ebakõlasid deklareeritud pakendimassis ja võib ilmneda olukord, kus turule toodud pakendeid deklareeritakse tunduvalt vähem. See aga toob kaasa riski, et deklareerimata pakendimassi eest tuleb tasuda pakendiaktsiisi.

Eelnevate soovituste järgimine annab võimaluse veenduda, et pakendiarvestuse koostamine on jätkuvalt kooskõlas kehtivate nõuetega. Samuti muudab ülevaatlik enesekontrollisüsteem auditeerimise protsessi sujuvamaks ja efektiivsemaks nii pakendiettevõttele kui ka audiitorile.