Contents

Autor: Joanna Käi

Krüptomaailma raputab sel aastal juba mitmes šokk: maailma üks suurimaid krüptovaluutabörse FTX on kriisis ja viis kogu digitaalsete varade turu järjekordselt täbarasse olukorda.

Ametlikult Bahamal asuva peakorteriga FTX-i hallatakse USA-st ning FTX-i suurimad kontorid asuvad Chicagos ja Miamis. FTX mängib turul suurt rolli, sest koos oma suurima rivaali Binance’iga töötleb see enamikku krüptovaluutatehinguid kogu maailmas.

Nii FTX kui ka Binance saavad oma teenuseid pakkuda USA valitsuse väheseid regulatsioone järgides, kuid suuremat osa nende raamatupidamises liikuvast rahast ei piira regulatiivsed nõuded.

Kuni praeguse kriisini hinnati FTX-i krüptotööstuses üldiselt positiivselt. Osaliselt tänu selle juhile ja kiiresti populaarsust võitnud krüptomiljardärile Sam Bankman-Friedile, kellest oli vaieldamatult saanud USA krüptomaailma nägu. FTX oli isegi piisavalt edukas, et osta NBA korvpalliliiga meeskonna Miami Heat koduks oleva areeni nimeõigused, samuti päästis FTX selle aasta „krüptotalve“ alguses teisigi krüptofirmasid.

Mis juhtus?

Seda kõike kuni novembri alguseni, mil CoinDeskis ilmus artikkel, mis väitis, et FTX-i asutajale Bankman-Friedile kuuluva krüptovaluutadega kaupleva riskifondi Alameda bilansis on miljardite dollarite väärtuses FTX-i enda valuutat FTT, mida on kasutatud edasiste laenude tagatisena. See tähendab, et FTT väärtuse langus võib tugevalt kahjustada mõlemat ettevõtet, arvestades nende ühist omanikku ja jagatud varasid.

Aeglaselt, kuid intensiivselt põlev kriis sai hoogu 6. novembril, kui Binance’i tegevjuht Changpeng Zhao säutsus Twitteris, et tema ettevõte müüb umbes 500 miljoni väärtuses FTT tokeneid, ja seda hiljuti päevavalgele tulnud paljastuste tõttu. Edasi läks kõik vaid hullemaks. FTT väärtus kukkus ja FTX-i kliendid hakkasid pangajooksu meenutaval viisil oma varasid platvormilt välja võtma, kartes halvimat. Väidetavalt saatis Bankman-Fried töötajatele eelneval nädalal sõnumi, et ettevõte kannatab hiiglasliku väljamaksete kasvu all, kuna kasutajad tormasid FTX-ist kolmepäevase perioodi jooksul välja võtma kuue miljardi dollari väärtuses krüptovara. Võrdluseks on oluline mainida, et tavaliselt ulatusid igapäevased väljamaksed kümnete miljonite dollariteni. 8. novembril peatati krüptoväljamaksete võimalus – kuulujuttude järgi ei olevat ettevõttel piisavalt likviidsust.

Järgmisel päeval asus Binance FTX-i päästma, nõustudes ettevõtte ostmisega. Kuid juba päev hiljem teatati, et tehing peatatakse. „Probleemid on väljaspool meie kontrolli ja võimet aidata,” säutsus Binance, viidates ilmsiks tulnud avastustele seoses FTX-i hoolsusmeetmetega ja USA-s nende suhtes alustatud uurimisele.

Mis edasi?

Ettevõttel tuleb leida miljardeid dollareid, et tagada klientidele väljamaksed. Bloomberg teatas 10. novembril, et Bankman-Friedi sõnul vajab ettevõte maksevõime säilitamiseks neli miljardit dollarit, ja lisaks kaheksa miljardit dollarit, et tagada operatsioonide jätkusuutlikkus.

The Wall Street Journal teatas, et väidetavalt laenas FTX kümme miljardit dollarit klientide varadest Alamedale mängimiseks, mis moodustab enamuse platvormi vahenditest, mille väärtuseks on 16 miljardit.

7. novembril säutsus Bankman-Fried, et FTX-iga on kõik korras ja nad ei kauple kliendi varadega. Säuts on nüüdseks kustutatud.

Kustutatud säuts:

2022-11-14 Krüpto-kustutatud säuts.jpg

Õppetund

Oleme korduvalt näinud, kuivõrd oluline on krüptomaailmas kodutöö tegemine, ja seda nii kaupleja, investori kui ka krüptoteenuste pakkujatega koostööd tehes. Kuigi krüpto- ja plokiahela maailm toimib suuresti kogukonna põhimõttel, ei saa alati usaldada vinget kodulehte ja karismaatilist tegelast.

Kauplemist alustades soovitame alati põhjalikult lugeda platvormi kasutustingimusi – mida täpsemalt sinu rahaga tehakse ja kuidas? Kas ettevõte kasutab kliendi varasid nagu enda omi? Mis on ettevõtte kohustus ja vastutus sinu kui kliendi ees? Lisaks soovitame võimalusel siiski hoida enda krüptovarasid mittehallatavas rahakotis (non-custodial wallet) ehk rahakotis, millele on ligipääs ainult sinul.

Kõigil virtuaalvääringu teenusepakkujatel soovitame alati pigem hoida enda varad kliendi varadest eraldi, et vältida ebavajalike riskide võtmist. Lisaks on oluline neid varasid turvaliselt hoiustada, tagades ligipääsu vaid limiteeritud arvule inimestele.

Nüüdeks on selgunud, et mitmed teised krüptoplatvormid hoidsid enda varasid samuti FTX-is. Selline käitumine on üllatav ja problemaatiline, arvestades, et see on vastuolus kõigi De-Fi (detsentraliseeritud finantsid) põhimõtetega. Plokiahela algusaastatel korrutati alati: „Not your keys, not your crypto“ – kui sul ei ole privaatvõtit, ei ole sul ka seda krüptot. Seega ei tohiks kindlasti enda ettevõtte varasid hoida hallatavas rahakotis (custodial wallet) ehk rahakotis, mille salajast võtit sa ei tea ja mida haldab mõni vahetusplatvorm. 

Peab tõdema, et suure tõenäosusega tunneme FTX-i juhtumi tõttu vallandunud lumepalliefekti veel tükk aega.

Grant Thornton Baltic pakub virtuaalvääringu teenusepakkujatele raamatupidamise, õigusnõustamise, maksunõustamise, siseauditi ja riskinõustamise teenuseid. Võta meiega ühendust e-posti aadressil info@ee.gt.com!