Õigusnõustamine

E-residendid põrkuvad uue digi-ID taotlemisel takistustega

Uljana Feldman
Autor:
insight featured image
Contents

Paljud Eestis äri ajavad välismaalastest ettevõtjad on viimasel ajal saanud ebameeldiva üllatuse osaliseks: nad ei saa äriregistrile esitada oma ettevõtte majandusaasta aruannet, sest on jätnud tähtajaks uuendamata oma digi-ID, kuid uue digi-ID taotlemisel seab Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) neile täiendavaid tingimusi. 

Milles täpsemalt asi? Grant Thornton Balticu poole on pöördunud välismaalastest e-residendid, kelle ettevõtted on saanud äriregistrilt kustutamishoiatuse, sest majandusaasta aruanded on jäänud esitamata. Kui nüüd on koostatud nõuetekohased majandusaasta aruanded ja asutud neid äriregistrile esitama, on nii mõnelgi juhul selgunud, et välismaalastest ettevõtjad olid unustanud õigel ajal taotleda ka e-residendi digi-ID uuendamist ja nende digi-ID enam ei kehti.   

PPA on aga seadnud neile ettevõtjatele uue digi-ID väljastamise eelduseks seadusest tulenevate kohustuste täitmise: näiteks ettevõtte majandusaasta aruannete esitamise, maksude tasumise jne. Nii ongi teada juhtumid, kus PPA on määranud uut digi-ID-d taotlema asunud e-residentidest ettevõtjatele digi-ID väljastamiseks täiendava tingimuse: ettevõtja peab kinnitama, et esitab äriregistrile varasemate aastate esitamata jäänud majandusaasta aruanded näiteks 1. juuniks 2024. Samas ei ole äriregister kustutamishoiatuse saanud ettevõttele nii pikka tähtaega andnud, vaid nõuab aruannete esitamist näiteks hiljemalt 13. aprilliks 2024. Nüüd ongi ettevõtjad küsimuse ees, kas lähtuda majandusaasta aruande esitamisel PPA või äriregistri määratud tähtajast.

Siinkohal tekib küsimus, miks tekitatakse ettevõtjates frustratsiooni neid nurka ajades ja segadust tekitades? Jah, tuleb tunnistada, et kõnealused välisriikide ettevõtjad on jätnud majandusaasta aruannete õigeks ajaks mitteesitamisega oma kohustused täitmata, samuti pole digi-ID uuendamata jätmine enamasti põhjendatav millegi muuga kui lohakusega. Siiski ei peaks e-residentidest ettevõtjatele andma segadusttekitavat infot. Tahame ju, et Eesti riik suudaks pakkuda lahendusi, mis oleksid ettevõtjatele – nii kohalikele kui ka välismaistele – atraktiivsed.